X
Intra in cont
0
0
Cosul de cumparaturi este gol
Iti recomandam urmatoarea selectie de produse
29,66 Lei
47,52 Lei
15,86 Lei
RON

UNCHIUL OSWALD (Roald Dahl)

9786303217161
1 opinii
În Stoc
UNCHIUL OSWALD (Roald Dahl)

UNCHIUL OSWALD (Roald Dahl)

ISBN: 9786303217161
Editura: Art
Autori: Roald Dahl
Cartonata: nu
ISBN: 9786303217161
Limba: romana
Data publicarii: 2016
Dimensiuni: 13x20
4900 Lei
Cantitate
Livrare rapida
Livrare rapida - In maxim 3 zile luc. de la comanda
Suport tehnic
Suport tehnic - Intre orele 10:00 si 17:00
Drept de retur
Drept de retur - In termen de 14 zile

Roald Dahl a scris și cărți pentru adulți. Faceţi cunoştinţă cu Oswald Hendryks Cornelius, cel mai detestabil şi extraordinar personaj al său.

Nu multă lume se poate lăuda că a contribuit masiv la fericirea rasei umane. Cu atât mai puţin un milionar care și-a făcut averea oferindu-le extaz semenilor săi. Oswald, hedonistul sclipitor, arătos, desfrânat prin excelenţă, connoisseur al vinurilor fine şi al bucatelor alese vă va cuceri definitiv cu ingeniozitatea lui. Cine altcineva s-ar fi gândit la 17 ani să exploateze pulberea obţinută dintr-un gândac sudanez, transformând-o în cel mai puternic afrodiziac din lume?

 

Ascultându-l în anii mei fragezi, am început să-mi dau seama cât era de important să fii entuziast în viaţă. El m-a învăţat că, dacă te interesează ceva, indiferent ce, să te arunci în acea direcţie cu toată forţa. Să îmbrăţișezi cu amândouă braţele ceea ce-ţi place, să iubești cu patimă și să te lași devorat de pasiune. Călâu nu-i bine. Nici înfierbântat nu-i destul. Încins până la incandescenţă de pasiunea ta, așa trebuie să fii!


De ce să o citești 

  • Roald Dahl este unul dintre cei mai citiţi şi mai influenţi scriitori ai generaţiei sale.

  • Cartea este colosal de amuzantă.

  • Este o lectură surprinzătoare dacă ești obișnuit doar cu poveștile pentru copii ale autorului.


Opinii editoriale

„Roald Dahl este unul dintre cei mai citiţi şi mai influenţi scriitori ai generaţiei sale.“ The Times

„Exuberanţă neruşinată şi divertisment obraznic.“ Sunday Express

„Colosal de amuzantă.“ Daily Telegraph

„Delicios de alunecoasă.“ Observer


Detalii inedite din biografia autorului Roald Dahl 

Roald Dahl (1916 - 1990) a fost un scriitor britanic. Acesta avea un program zilnic strict. Îşi lua micul dejun în pat şi îşi citea corespondenţa. La 10.30 făcea o plimbare prin grădină până la căsuţa unde obişnuia să scrie şi lucra până la ora 12.00, când se întorcea pentru masa de prânz - un gin tonic, urmat de salată de creveţi norvegieni cu maioneză. La sfârşitul fiecărei mese, Roald şi familia sa mâncau un baton de ciocolată dintr-o cutie roşie de plastic. După un
pui de somn, îşi lua un termos cu ceai şi se întorcea în căsuţă, unde lucra de la ora 16.00 până la ora 18.00. Apoi se ducea acasă la ora şase fix pentru cină. Scria întotdeauna numai cu un anumit tip de creion: galben cu gumă la capăt. Înainte să înceapă să scrie, Roald se asigura că are şase creioane ascuţite în apropiere. În două ore, acestea se toceau şi erau ascuţite din nou.